FotkyFoto_3152140_M

Co jsou stromy niwaki?

Kdo z nás, co máme rádi přírodu a stromy, by nechtěl mít doma bonsai? A mnozí z nás ji již měli, ať už si vykopali stromek cestou do hor, a nebo si ho koupili v hobbymarketu. Nadšení z krásy bonsaje ale velmi často vystřídalo zklamání. Zklamání z toho, že rostlina nechce růst a často i velmi rychle odchází.

To je dané tím, že stromek zvyklý žít v horách, kde se „narodil“, potřebuje ke svému zdárnému vývoji horské prostředí a bonsai z hobbymarketu je tropická rostlina zvyklá ze své domoviny na naprosto jiné podmínky, které jí často nejsme schopni napodobit.

K tomu se přidává klimatická změna počasí, kdy udržet naživu a v trochu obstojné kondici bonsaje v miskách se stává velmi komplikované i náročné. Naopak stromy v zahradách, především odolné druhy jehličnanů, tyto změny zvládají daleko lépe a k tomu nemusíme řešit, kdo nám bude zalévat bonsaje o dovolené, a mít o ně strach.

Ten, kdo se chce těšit z krásy tvarovaného stromu na své zahradě, terase či balkonu a nechce řešit výše zmíněné problémy, ať si pořídí niwaki.

Niwaki je název pro zahradní tvarovaný strom. U nás se obecně, i když v podstatě nesprávně, používá běžně pojmenování zahradní bonsai nebo makrobonsai. To podstatné pro jeho krásu je samozřejmě zajímavý a inspirativní tvar.

Niwaki se tvarují podobnými technikami jako bonsaje, ale pravidla jsou volnější, tvar není vázán tak striktními pravidly jako u klasické bonsaje. To přináší majiteli větší estetický zážitek, možnost pracovat s ním a každý strom je skutečně originál.

Niwaki se pěstuje ve volné půdě, v kamenných i betonových korytech, keramických nádobách a samozřejmě je možné ho zasadit také do bonsajové misky. Jak to komu vyhovuje. Je také, hlavně v menších velikostech, výborným doplňkem skalek, ve větších rozměrech pak i kamenných kompozic jak v japonském, tak v moderním stylu.

Diskuze je uzavřena.