O společnosti Niwaki s.r.o.

Stejně jako tvarované stromy, podle nichž se firma jmenuje, má i společnost svou zajímavou historii, i když samozřejmě ne tak letitou!

Záměr produkovat tvarované stromy pro terasy, balkóny a okrasné zahrady vznikl v srpnu 2015, kdy se majitelé společnosti Rustera s.r.o. rozhodli, že zachrání několik stovek boroviček, smrků a modřínů, které získali spolu s areálem bývalé okrasné školky v Olešné u Písku. Jednalo se o tzv. nestandardní rostliny, o něž žádný z oslovených zahradníků neměl zájem, a hrozila jim tudíž likvidace.

Tak vznikl projekt, na jehož začátku stálo pár lidí, které z činnosti na naší bonsajové scéně budete jistě znát. Ti se v září 2015 pustili do nelehké práce, která o dva měsíce později vyústila v sestavení kolekce dřevin, jež se pro záměr majitelů společnosti hodily.

Od jara 2016 se pak začíná psát nová historie života těchto modřínů a borovic. Ty totiž neskončily, jak bylo původně zamýšleno, ve stroji na výrobu štěpky, ale na pěstebních plochách a v rukou zkušených bonsajových demonstrátorů, kteří jim vdechli nový život.

Díky nadšení všech zúčastněných a prvním pozitivním výsledkům tvarování bylo rozhodnuto, že tento projekt neskončí jen u záchrany zanedbaných dřevin, ale další vhodné rostliny budou postupně nakupovány a zařazeny do procesu proměny ve tvarované stromy.

V tomto duchu probíhaly kultivační práce a tvarování stromů až do podzimu roku 2017, kdy se zrodila společnost Niwaki, která si klade za cíl jediné. Vypěstovat a zájemcům o nevšední krásu rostlin nabídnout české tvarované stromy, které se dají pěstovat nejen v zahradách, ale i v nejtěsnější blízkosti lidí, kteří je mají rádi a chtějí s nimi být každičký den. Proto Niwaki s.r.o. nabízí i rostliny, které si můžete postavit na terasu a nebo balkón. Prostě tam, kde jste každý den…